Закон «Про житлово-комунальні послуги» передбачає пеню за невчасну оплату комунальних послуг. Це стосується й електроенергії. Відповідаємо на популярні питання про пеню.
- Чому ввели пеню?
Автори закону вважають, що це дозволить дисциплінувати споживачів. Адже, як і будь-який інший товар, комунальні послуги повинні оплачуватись повністю і вчасно. Часто борги українців за комунальні послуги складають кілька десятків мільярдів у різний період.
- Який розмір пені?
Розмір пені — 0,01% боргу. Наприклад, якщо сім’я платить у середньому 1500 грн за комуналку в місяць, то один день протермінування оплати коштуватиме 15 копійок. Така пеня майже не відчутна. За 30 днів мешканцям доведеться заплатити зайві 4,5 гривні, але зі збільшенням заборгованості ростиме й сума пені. Тому рекомендуємо не загострювати ситуацію з боргом й оплачувати рахунки вчасно.
- Яка категорія споживачів підпадає під нарахування пені?
Санкції поширюються на всіх, хто отримує комунальні послуги і не оплачує їх вчасно. Вони стосуються як приватних осіб, так і корпорацій чи ОСББ.
- Чи є винятки із правил нарахування пені?
Санкції не застосовують лише в двох випадках, які обов’язково повинні документально підтверджуватись:
- якщо клієнту заборгували виплату заробітної плати;
- якщо є заборгованість держави за надані пільги та житлові субсидії.
Документи, які підтверджують хоча б одну із двох обставин, потрібно надати постачальнику електроенергії у центр обслуговування клієнтів за місцем проживання.
- З якого числа нараховують пеню?
Що стосується рахунків за електроенергію, то вони повинні бути сплачені до 20 числа місяця, наступного за звітним. Наприклад, якщо клієнт споживає електроенергію у травні, то оплатити її він має до 20 червня, спожиту в червні - до 20 липня і т.д. Якщо ж до 20 червня клієнт не оплатив травневі рахунки, то 21 червня йому нарахують пеню.
- Чи нараховуватимуть пеню на старий борг?
Пеня застосовується на суму заборгованості, яка утворилася з 1 січня 2019 року. Пеня не накладається на борг, що утворився за попередні роки, лише на ту суму, яку клієнт заборгував за електроенергію безпосередньо ТОВ «Прикарпатенерготрейд».
- Де можна дізнатись про свою заборгованість?
- у Персональному кабінеті;
- чат-бот у Viber;
- на друкованих рахунках за електроенергію;
- через «Приват24», «Ощад24», Monobank;
- у терміналах самообслуговування «Ощадбанку» та «Приватбанку», у відділеннях «Укрпошти»;
- у терміналах «Прикарпатенерготрейду» в центрах обслуговування клієнтів (Івано-Франківськ, Калуш, Коломия, Надвірна);
- у кол-центрі «Прикарпатенерготрейду»: (067) 50-40-200, (066) 50-40-200, (0342) 78-00-10 (графік роботи кол-центру: понеділок – п’ятниця 8:00-18:00, субота 9:00-13:00, неділя – вихідний).
- Які оперативні канали доступні для оплати за електроенергію?
Щоб не сплачувати за електроенергію зайві гроші та завжди контролювати свої розрахунки, користуйтесь такими зручними сервісами оплати:
- найпопулярніший - Персональний кабінет. Ним користується більше 64 тисяч мешканців області;
- онлайн-оплата на сайті «Прикарпатенерготрейду»;
- інтернет-банкінг «Приват 24», «Ощад24», Monobank, де можна налаштувати сповіщення, які щомісяця нагадуватимуть про оплату за електроенергію або ж підключити автосписання коштів;
- універсальний цифровий гаманець Portmone.com
- Сервіс EasyPay
- Як уникнути нарахування пені?
Для початку слід дізнатись, чи є борг за електроенергію або інші комунпослуги та якнайшвидше повністю погасити його. Надалі важливо контролювати власні рахунки і оплачувати їх регулярно до 20 числа кожного місяця. Щоб перестрахуватись, можна налаштувати послугу автосписання із рахунку в веб-банкінгах або нагадування у своїх смартфонах.